شرایط پایدار مناطق سیلزده از نظر بیماری عفونی

به گزارش رسانه مردمی خراسان رضوی دکتر ایرج حریرچی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از اردوگاه سیل زدگان جواد الائمه(ع) حمیدیه در خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: هیچ گونه طغیانی به ویژه شپش در مناطق سیلزده به وجود نیامده و نگرانی وجود ندارد و اقدامات پیشگیرانه در حال انجام است.
وی اقدامات دانشگاه علوم پزشکی اهواز را با توجه به شدت حادثه بی نظیر خواند و افزود: این داوری بر اساس بازدیدهای همکاران سازمان بهداشت جهانی منطقه در خوزستان، لرستان و گلستان است که درخواست رسمی انتقال تجربه و روش های کار را دارند.
حریرچی ادامه داد: عمده اقدامات ناشی از همت و تلاش کارکنان و مدیران و آمادگی زیرساخت ها پس از اجرای طرح تحول سلامت است به گونه ای که امکانات ، تجهیزات و دارو مهیا بود و برنامه ریزی مناسبی انجام شد.

بازسازی روانی و نشاط اجتماعی سیل زدگان باید مورد توجه قرار گیرد

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: یکی از مهمترین عنصرهایی که در ادامه باید مورد توجه قرار گیرد بازسازی روانی و نشاط اجتماعی مردم سیل زده است چون بر اساس تجربه بین المللی، ممکن است آسیب های اجتماعی بروز کند.
وی گفت: در شهر اهواز نیز نگرانی هایی از وضعیت فاضلاب وجود دارد و همچنین با توجه به گرمای اهواز که در پیش داریم از نظر برخی بیماری های عفونی باید پیشگیری لازم و مراقبت انجام شود.
حریرچی ادامه داد: مهمترین حمایت وزارت بهداشت، تامین نیرو، تجهیزات و پشتیبانی است که اقدامات متعددی انجام داده و وزیر بهداشت نیز 11 بار از مناطق سیل زده بازدید کرده است.
وی همچنین گفت: در صورت نیاز باز هم بیمارستان صحرایی در مناطق سیل زده برپا می شود.
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر یک روزه به خوزستان ، بیمارستان صحرایی 24 تختخوابی را در شهر بستان بهره برداری کرد و از اردوگاه سیل زدگان جواد الائمه(ع) در شهرستان حمیدیه در غرب اهواز دیدن کرد.
تاکنون 270 روستا در خوزستان ناشی از طغیان رودخانه ها و جاری شدن سیلاب، به صورت کلی و جزیی تخلیه شده اند که از این تعداد 114روستا دچار آبگرفتگی شده و 120 هزار نفر در پادگان ها ، مدارس، مساجد، حسینیه ها، چادرها، و دیگر مکان های اسکان اضطراری اسکان یافته اند.